Genetická predispozícia vzniku alergií

10.04.2013

 

Vedci už mnoho rokov intenzívne pátrajú po príčinách vzniku alergickej reakcie. Aj keď celý proces  vzniku a rozvoja jednotlivých druhov alergií a intolerancií ešte nie je úplne známy, predpokladá sa, že základnými faktormi sú genetická predispozícia, ale aj zmena nášho životného štýlu a vonkajšie prostredie.

Vplyv genetiky (dedičnosti) sa ukazuje byť dôležitý, ale predsa len menší, než sa predpokladalo v minulosti. Skoro polovica populácie – 40 % má genetickú predispozíciu (vlohu) pre vznik niektorej alergie – tzv. atopie. Predpoklad alergie ale ešte neznamená jej vznik. Na konečný rozvoj alergie u dieťaťa treba splniť viacero predpokladov. Napríklad sa musí v rannom detstve objaviť vonkajší spúšťač, alergén.

Vzhľadom na fakt, že objem alergií v populácii vo vyspelých krajinách neustále narastá, ukazuje sa, že vonkajšie vplyvy sú dôležitejšie než dedičnosť. Podieľa sa na nich hlavne „západný štýl života“, kam patrí vplyv domáceho a pracovného prostredia, interiérov bytov, budov, kde trávime 95 % svojho života, znečistenie vonkajšieho prostredia, aktívne aj pasívne fajčenie, výživové návyky, menší počet detí v rodinách a klimatizácia v miestnostiach. Tiež k zvýšenej vnímavosti vedie prílišná sterilita prostredia a prehnaná liečba antibiotikami.

Lekári nevedia s istotou predpovedať, u ktorého dieťaťa sa rozvinie alergia. Jediný spôsob, ako zistiť prítomnosť atopie u dieťaťa je ísť na alergické testy, ktoré zmerajú IgE pre rôzne alergény. Značný význam pre rozvoj atopie má skutočnosť, či alergiou trpí len jeden alebo obaja rodičia. Silným ukazovateľom rizika vzniku alergií je aj atopia u súrodencov.

Štatistika je takáto:

Budúcnosť prevencie a liečby alergií

Celé spektrum génov, ďalších imunitných vplyvov a ich kombinácie s vonkajšími alergizujúcimi podnetmi ešte nie je vedcami komplexne zachytené. Budúce štúdie sa musia zamerať na identifikáciu kľúčových génov a skúmať ich interakcie s ostatnými faktormi. Potom bude možné hlbšie pochopiť vývoj tejto choroby a prijať aj účinné preventívne a liečebné opatrenia. Kto vie, možno raz budeme pri vývoji bábätok ovplyvňovať aj samotné gény, ktoré stoja za alergiou.

doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Autor článku:
doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
klinický imunológ, alergológ, pediater
<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...