Existuje preventívna liečba pred celkovou alergickou reakciou?

3.8.2015

Stačí jedno uštipnutie hmyzom alebo konzumácia nevhodnej potraviny či lieku, a závažná alergická reakcia s názvom anafylaxia je na svete. Táto reakcia vyžaduje rýchly a efektívny liečebný zásah, keďže počas necelej hodiny je vážne ohrozený ľudský život. Existuje spôsob, ako sa jej vyhnúť?

V prípade blanokrídleho hmyzu bola vyvinutá tzv. špecifická alergénová imunoterapia, ktorá je na jednej strane účinnou terapiou, na strane druhej ale ide o dlhodobý niekoľkoročný proces. Aplikuje sa najmä u pacientov, ktorí prekonali ťažkú systémovú alergickú reakciu s dýchacími a srdcovými komplikáciami a u ktorých je presne stanovená príčina takejto reakcie. Liečbu vykonáva alergológ.

 

Celková alergická reakcia môže byť smrteľná

 

Všeobecné pravidlá prevencie pred hmyzím bodnutím

  • Včely a čmeliaky nie sú prirodzene agresívne. Takže ak okolo vás krúžia, je vhodné zbytočne sa neoháňať a nechať ich v pokoji odletieť. Prípadne pred nimi skryme potravinu, ktorá ich prilákala.
  • Pri osiach a sršňoch je to zložitejšie. Sú veľmi agresívne, preto odporúčame zachovať ešte väčší pokoj a nerobiť žiadne prudké pohyby. Ak ste alergici, radšej sa vyhýbajte piknikom a grilovaniu vonku. Sladkosti, plátky mäsa, pivo a ďalšie potraviny osy priťahujú. Taktiež nenechávajte otvorené fľaše s nealkoholickými sladenými nápojmi.
  • Na komáre, ale aj iný hmyz účinkujú repelenty napríklad na báze DEET (N-dimetyl-3-metyl-benzamid). Repelent nastriekame na oblečenie, topánky, stan aj sieťku proti hmyzu. 
  • Komáre tiež priťahuje telesný pach, teplotné vyžarovanie nášho tela a oxid uhličitý v našom dychu. Obmedzenie fyzickej námahy a potenia v oblastiach zamorených komármi môže znížiť počet bodnutí.
  • V prípade, ak ste alergici na hmyzí jed, treba nosiť oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice. Je vhodné sa vyhýbať aj použitiu parfumu a žiarivého farebného oblečenia, keď idete do prírody. Obe priťahujú hmyz.
  • Ak trpíte závažnými alergiami, nemali by ste chodiť do prírody sami, pre prípad, ak by ste potrebovali okamžitú lekársku pomoc. Dajte si pozor na prezreté ovocie, odpadkové koše a nikdy nekráčajte po trávnikoch naboso.

 

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...