Máte astmu? Poradíme vám, ako zvládnuť jar

17.4.2012

 

Zima poskytujúca úľavu od vonkajších alergénov je za nami. Pre ľudí s astmou a alergiami to znamená najvyššiu pohotovosť. Tradičné jarné ťažkosti ako kýchanie, nádcha, slzenie a pálenie očí, sipot v pľúcach či pocit tlaku na hrudi si opäť vynucujú pozornosť. Pozrime sa, ako najlepšie zvládnuť „útok“ jari na naše zdravie.

Astma, choroba olympionikov?

Asthma bronchiale nie je obyčajná choroba. Týmto chronickým zápalom dýchacích ciest trpí až 300 miliónov ľudí na celom svete, častejšie žien ako mužov. V súčasnosti patrí k najlepšie kontrolovateľným ochoreniam vôbec. Výsledok do veľkej miery ovplyvňuje disciplína a trpezlivosť pacienta. Inšpiráciou môže byť množstvo profesionálnych športovcov-astmatikov, ktorí majú astmu pod kontrolou: Veronika Zuzulová, Jozef Gönci, Mark Spitz, Paula Radcliffe, Dennis Rodman, Justine Henin a ďalší.

Je astma iba alergického pôvodu?

Napriek tomu, že sa v tomto článku venuje najmä astmatikom s tzv. alergickou astmou (napr. peľovou), faktom je, že zdrojov astmy je oveľa viac. Poznáme napríklad nealergickú astmu, keď je chronický zápal pľúc bez vonkajšieho pôvodcu. Ale rozšírenou je aj astma z povolania či ponámahová astma. Nepríjemnými sú tiež astma na hubu Aspergillus . Dokonca aj hormonálne problémy môžu u niektorých žien vyvolať astmu.

Astma a alergia, verní kamaráti

Najväčšie zastúpenie má predsa len alergická astma. Nepríjemná spolupráca alergie a astmy sa rozbehne počnúc prvým jarným slniečkom, keď stromy začnú pučať a kvitnúť. Peľová sezóna je tu a s ňou aj spomínané príznaky. Najhoršie to je počas suchších a veterných dní, keď šíreniu peľov nič nebráni. Drobnou úľavou je len občasný jarný dážď.

Zistili vám alergickú nádchu? Táto informácia je kľúčová pre vývoj vášho zdravia. Je totiž dokázané, že u ľudí s alergickou nádchou sa vyskytuje astma častejšie a je aj horšie kontrolovateľná. Avšak netreba zúfať, ale správne konať. Účinná liečba alergickej nádchy zvyčajne znižuje frekvenciu ťažkých astmatických záchvatov a pomáha k lepšej funkcii našich pľúc. Najúčinnejšia liečba alergickej nádchy sa opiera o kombináciu udržiavania čo najčistejšieho nosa (napríklad pravidelným preplachovaním) a aplikácie kortikosteroidov a špecifickej alergénovej imunoterapie.

Je jarné športovanie vhodné pre astmatikov?

Jednoznačne áno. Okrem rôznych zdravotných účinkov šport znižuje aj stres a prirodzene posilňuje ľudskú imunitu. Každý pacient s bronchiálnou astmou by sa mal pred pravidelným športovaním najprv poradiť so svojím alergológom. Osobitne sa treba porozprávať o námahou vyvolanej astme. V prípade, ak vonku prevláda chladnejšie počasie, je vhodná aj preventívna inhalácia spreja proti bronchospazmom. Ak vás táto téma zaujala, viac informácií nájdete na tejto stránke imunity.sk.

Niektoré lieky zhoršujú astmu!

Možno to znie prekvapivo, ale niektoré lieky aj bylinky dokážu zhoršiť stav vašej astmy. Ide najmä o lieky ako aspirín, nesteroidné protizápalové lieky či beta-blokátory určené na liečbu srdcových ochorení. Potenciálnu hrozbu predstavujú aj prírodné látky ako výťažok z echinacei a materskej kašičky, ktoré môžu u niektorých ľudí s astmou vyvolať alergické reakcie. Preto pred nákupom liekov a čajov informujte lekárnika o vašej chorobe.  

Je na astmu vhodná špecifická alergénová imunoterapia?

Nie vždy a nie na každý druh astmy. Pokiaľ však bola vaša alergia potvrdená testami a vaša astma je stabilná, môžete v spolupráci s vaším alergológom uvažovať o imunoterapii. Avšak v prípade, ak ste v minulosti mali anafylaktický šok na niektorý alergén, užívate beta-blokátory či máte niektoré špecifické imunitné ťažkosti, tak imunoterapia nie je vhodná.

Lieči alternatívna medicína astmu?

Na našom portáli sa opierame v prvom rade o tzv. medicínu dôkazov, teda vedecky potvrdenú účinnosť liečby. Z tohto pohľadu je z rôznych alternatívnych metód vhodná pre liečbu astmy a zmiernenie jej príznakov jedine akupunktúra. V roku 1979 ju schválila Svetová zdravotnícka organizácia. Existuje viacero štúdií potvrdzujúcich jej účinnosť, najmä pri zmiernení astmatických problémov. Samozrejme nesmiete vynechávať ani štandardnú liečbu.

Jar volá na vzduch, ale čo keď je znečistený?

Aj keď nás jarné počasie láka von, na rozdiel od zdravých ľudí si musíme dávať pozor aj na stav ovzdušia. Astmatikom, ktorí sú vystavení nadmerným dávkam oxidu siričitého a oxidu dusíka (napríklad pri spaľovaní uhlia či z automobilových exhalátov), alebo voči zvýšeným dávkam ozónu, hrozí dýchavičnosť a pocit ťažoby na hrudníku. Najmä u detí potom môže prísť k zhoršeniu astmy. Pri smogovej situácii preto odporúčame zostať doma a vyhýbať sa veľkej fyzickej námahe.

Byť astmatikom chtiac-nechtiac ovplyvňuje celý náš životný štýl. Túto chorobu však môžeme mať pod kontrolou, najmä zásluhou každoročne pribúdajúcich nových liekov. Základom je ale zodpovedný prístup pacienta.

 

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...