Ako bojovať s alergiou na zvieratá

3.4.2012

 

Aj vy snívate o domácom miláčikovi? Nezabudnite si najprv preveriť svoju reakciu na zvieracie alergény.

Čo je alergia a aké sú príznaky alergie na zviera?

Alergia je ochorenie storočia. Prognózy hovoria, že v roku 2015 bude každý druhý Európan trpieť nejakou formou alergie. Alergické ochorenia patria do porúch imunity, keďže ide o neprimeranú reakciu imunitného systému, ktorá poškodzuje organizmus. Keď sa u vás s pribudnutím domáceho zvieratka objavia aj dýchavičné ťažkosti, ako astma, nádcha, kýchanie, svrbenie očí a nosa či kožné prejavy, pravdepodobne naňho máte alergiu.

Na čo sme alergickí?

Zvieracie alergény sa nachádzajú v slinách. Pozor si treba dávať na sliny psov, mačiek, koní, morčiat či škrečkov, ale aj na krv, lupiny, šupiny a kožu zvierat. Alergická reakcia na sliny, moč a výkaly vyvracia mýtus o tom, že pri dlhosrstom psíkovi hrozí väčšie riziko alergie ako pri krátkosrstom. Ak túžite po mačičke, treba si na ňu najprv preveriť svoju reakciu. Medzi najčastejšie alergie na zvieratá totiž patrí práve alergia na mačky. Mačací alergén je veľmi drobný a ľahko sa šíri vzduchom. Alergia na vtáky je zase v skutočnosti alergia na roztoče žijúce v perí vtákov alebo v ich hniezdach. Nesmieme zabúdať ani na to, že aj bezsrsté živočíchy sú nositeľmi alergénov. Navyše starostlivosť o „naháča“ – mačku alebo psíka bez srsti – je náročnejšia, pretože ich pokožku treba pravidelne chrániť najmä pred zimou a teplom.

Čo môžeme robiť?

Liečba alergie na zviera spočíva predovšetkým v odstránení a predchádzaní styku s alergénom. Ak sa svojho miláčika nemienite vzdať ani kvôli alergii, môžete podniknúť kroky, ktoré vedú k zníženiu alergénov:

  • obmedzte prístup zvieraťa do domu;
  • zabráňte prístupu zvieratka do miestnosti, kde spíte;
  • odstráňte koberce, ťažké závesy a zabezpečte si ľahko umývateľnú podlahu (napríklad drevenú dlážku alebo keramickú dlažbu);
  • svojho miláčika pravidelne kúpte;
  • čistenie klietky a umývanie zvieratka radšej nechajte na iného člena rodiny;
  • pre alergikov sa namiesto psíkov a mačičiek, ktoré majú veľmi agresívne alergény, odporúča skôr korytnačka alebo chameleón. Aj tu si ale treba dávať pozor na seno a podstielku.

Čo hovoria výskumy?

Zaujímavým poznatkom je fakt, že prílišná hygiena u novorodencov sa môže podieľať na potenciálnom vzniku alergie. Naopak, vystavenie dostatočnému množstvu látok, ktoré alergiu vyvolávajú, môže v rannom detstve imunitný systém lepšie "vytrénovať". Ak sú však už rodičia alergickí, je pravdepodobnejšie, že dieťa alergiu zdedí a v rodine by sa nemalo chovať žiadne zviera.

Pozrite si v anglickej infografike, aké alergény na vás môžu číhať vo vašom dome (kliknutím sa zväčší):

Infografika (po kliknutí sa zväčší)

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...