Jesenné športovanie a alergie

Športujete a máte alergiu? Potom dobre poznáte striedanie období, keď vám alergia len zľahka dýcha na chrbát a zrazu riadne pritlačí. Slzy tečú prúdom, v hrdle škriabe, sliznice svrbia a z nosa vznikne „vodovod“, z ktorého kvapká aj samo. Alergia je nenápadný škodca, ktorý dokáže znepríjemniť akýkoľvek outdoorový šport. Najprv sa prihlási nenápadne a postupne príznaky pritvrdzuje. Namiesto dobíjania energie slniečkom, hltania tréningových dávok a vychutnávania zvukov a vône prírody prepadáte depresii, že kondícia mizne do nenávratna, a sťah, ktorý cítite na hrudníku, tak skoro nepominie.

 

Ako sa alergia prejavuje?

Medzi alergické ochorenia patria hlavne alergická nádcha a bronchiálna astma.

Alergická nádcha je zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom. Začína svrbením nosa, podnebia, hrdla a očí a pokračuje tromi základnými prejavmi – kýchaním, vodnatým výtokom z nosa a jeho upchatím. Veľmi často sa k alergickej nádche pridružia aj zapálené a opuchnuté očné spojovky, prípadne mierne zvýšenie teploty a väčšia únava. Asi tretine peľových alergikov vznikne po konzumácii niektorých druhov ovocia a zeleniny tzv. orálny alergický syndróm s prejavmi ako pálenie a svrbenie pier či sliznice úst.

 

Senná nádcha nie je od slova sen

Najčastejším typom alergie je alergia na peľ, tzv. senná nádcha. Rozdeľujeme ju podľa peľu, ktorý práve kvitne. V našich podmienkach rozoznávame 3 hlavné obdobia:

  1. skoré jarné obdobie (III – IV), keď sa v ovzduší vyskytuje hlavne peľ drevín (breza, lieska, jelša...),
  2. druhá polovica jari až prvá polovica leta (V – VII) – s prevahou peľu tráv a obilnín,
  3. obdobie vrcholiaceho leta a začínajúcej jesene (VIII – X) – s hlavnou alergénovou zložkou v ovzduší vo forme peľu astrovitých rastlín – buriny.

Ak sa príznaky alergickej nádchy podcenia a neliečia už v začiatkoch, stav sa môže pomaly zhoršovať, až sa vyvinie bronchiálna astma. Trpí ňou okolo 30 % pacientov s diagnózou alergickej nádchy.

 

Keď často kašlete a liečba nepomáha

Bronchiálna (priedušková) astma je chronické zápalové ochorenie tkaniva dýchacích ciest. V dôsledku zápalu sa stiahne dýchacie svalstvo a vznikne opuch dýchacích ciest spolu so zvýšením ich reaktivity. Jedným z prvých varovných príznakov ochorenia je kašeľ po námahe alebo dlhodobý kašeľ, ktorý sa opakovane lieči antibiotikami bez zreteľného efektu. Astma sa môže prejavovať aj ťažkosťami pri dýchaní po námahe, prípadne po infekcii dýchacích ciest, pričom sa pridružia aj piskoty sprevádzajúce dýchanie. Pri čerstvo sa rozvíjajúcej astme môže byť jediným príznakom ochorenia suchý, dráždivý dlhodobý kašeľ alebo čiastočne záchvatový kašeľ, a to najmä nadránom a po námahe.

 

Ako liečime alergické príznaky?

  1. Odstránenie príznakov – symptomatickou liečbou a špecifickou imunoterapiou pod dohľadom odborníka.
  2. Otužovanie a podpora imunity – na zlepšenie imunitnej odpovede je výborný IMUNOGLUKAN P4H®, ktorý zabezpečuje lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a ak je organizmus zaťažený fyzickým a/alebo psychickým stresom.
  3. Pri bronchiálnej astme používame protizápalové lieky (antileukotriény a inhalačné kortikoidy), prípadne uvoľňujúce lieky, ktoré zvyšujú prietok vzduchu prieduškami.

 

Čo robiť, keď už je diagnóza jasná?

V súčasnosti vieme, že vlohy k alergii a astme sú celoživotné. Preto je potrebná zo strany pacientov trvalá spolupráca a uvedomenie si, že ani subjektívne dobrý stav ešte neznamená, že možno liečbu predčasne ukončiť len na základe vlastného rozhodnutia. Avšak správne individuálne „ušitá“ liečba zvyčajne zabezpečuje dlhé bezpríznakové obdobie života s vysokou kvalitou – teda s možnosťou plnohodnotne pracovať, venovať sa koníčkom a športovať, dokonca aj na vrcholovej úrovni.

 

Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...