Športujeme s astmou alebo alergiou

Predpokladá sa, že pravidelné, primerané cvičenie a športovanie priaznivo ovplyvňuje imunitný systém a jeho funkcie, čo má  veľký význam v prevencii ľahších foriem imunitnej nedostatočnosti (sprevádzanej opakovanými infekciami) a zhoršovaniu alergických ochorení. Opakom toho je zase intenzívny, dlhodobý a nepremyslený tréning bez dostatočnej regenerácie, kedy dochádza k prechodnému zníženiu imunitnej odpovede – tzv - OTVORENÉ OKNO. Vtedy klesajú na minimálne hodnoty NK bunky, zodpovedné za ochranu proti vírusovým infekciám. Toto obdobie zníženej imunitnej odolnosti môže trvať 3-12-24 hodín po záťaži, v závislosti od dĺžky a intenzity záťaže. Pri opakujúcom sa intenzívnom, dlhodobom zaťažení s nedos¬tatočnou regeneráciou dochádza k prekrytiu otvorených okien a vyčerpaniu imunitnej odpovede. Vtedy vznikne predispozícia jedincov k recidivujúcim  infekciám horných dýchacích ciest, chronickému únavovému syndrómu, vzniku dlhodobých vírusových  infekcii a zhoršeniu prejavov  alergických ochorení.

Alergia nie je daná iba dedičnosťou

Alergia je neprimeraná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa väčšina z nás stretáva v bežnom prostredí, pričom nos a oči sú časti tela, ktoré alergia postihuje najčastejšie. Na Slovensku trpí približne 40 percent populácie niektorým z prejavov alergie a najvýraznejšie sa prejavuje u starších detí a mladistvých. Postihuje celý organizmus, kedy môže prechádzať z jedného druhu alergie do iného (ekzém, potravinová alergia, bronchiálna astma a iné). Pravdepodobnosť alergie rastie výskytom alergií v rodine. Rozšírenie alergií nie je dané len dedičnosťou , ale hlavne zmenami vonkajšieho prostredia a životného štýlu. Až 40 percent populácie má k nejakému typu alergie vrodené predpoklady a patrí medzi atopikov. Atopik sa môže kedykoľvek počas života zmeniť na alergika.  Aj napriek tomu, že je známych asi 20 000 alergiu vyvolávajúcich látok, pričom 90 percent alergikov  má alergiu na pele, roztoče, srsť zvierat, plesne, potraviny, jedy z hmyzu a pod.

 

Astma býva neraz nesprávne liečená antibiotikami

Bronchiálna (priedušková) astma je chronické zápalové ochorenie tkaniva dýchacích ciest, pri ktorom sa vyplavujú zápalové mediátory (látky spôsobujúce zápal v dýchacích cestách), čo spôsobuje stiahnutie dýchacieho svalstva s opuchom dýchacích ciest a zvýšením ich reaktivity. Jedným z prvých varovných príznakov ochorenia je kašeľ po námahe alebo dlhodobý kašeľ, ktorý sa opakovane lieči antibiotikami bez zreteľného efektu. Astma sa môže prejavovať aj ťažkosťami s dýchaním po námahe, prípadne po infekcii dýchacích ciest, pričom sa pridružia aj piskoty sprevádzajúce dýchanie. Pri čerstvo sa rozvíjajúcej astme môže byť jediným príznakom ochorenia suchý, dráždivý dlhodobý kašeľ alebo kašeľ v určitých záchvatoch, a to najmä nadránom a po námahe.

 

Imunoglukan v boji proti alergiám a astme

Alergie sa dajú liečiť symptomatickou liečbou pomocou antihistaminík, lokálnych kortikosteroidov, či špecifickou imunoterapiou. Pri liečbe astmy využívame inhalačné kortikoidy a antileukotriény, prípadne uvoľňujúce lieky.  V oboch prípadoch je potrebné zdôrazniť, že podpora imunity a zlepšenie imunitnej odpovede pomáhajú zmierňovať príznaky alergií. Účinným spôsobom je imunomodulácia.  Medzi  imunomodulátory prírodného pôvodou patrí aj Imunoglukan. Je to komplex biologicky aktívnych polysacharidov získavaných vysokou purifikáciou z Pleurotus ostreatus. Práve čistota a kvalita získaného Imunoglukanu zvyšuje efekt imunomodulácie, čo sa potvrdilo aj klinickými štúdiami. Podľa nich sa javí Imunoglukan ako osvedčený imunostimulačný prostriedok a aj ako vhodný doplnok k štandardnej liečbe alergických prejavov.

 

Športovať s alergiou alebo astmou?

Rozhodne áno. Šport prináša pocit uvoľnenia, relaxácie a samozrejme neodmysliteľného vyplavovania endorfínov – „hormónov šťastia.“ Ľudia, ktorí pravidelne športujú sa cítia zdravšie, určite mladšie a možno sú aj veselší. Samozrejme všetci pacienti liečení pre alergiu a bronchiálnu astmu, musia byť pravidelne sledovaní v ambulancii svojho lekára. Správne individuálne „ušitá“ liečba  zvyčajne zabezpečuje bezpríznakové obdobie s možnosťou života vysokej kvality – čo znamená plnohodnotne pracovať, venovať sa svojim záujmom a športovať, dokonca aj na vrcholovej úrovni.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...