Čo potrebujete vedieť o alergii na zvieratá

09.12.2015

Za vinníka alergie na domáce zvieratá sa často nesprávne považuje srsť. V skutočnosti sa alergény, spúšťajúce alergickú reakciu, nachádzajú v zvieracích slinách, v odumretom povrchu kože a v moči. Zviera si olíže srsť a cez ňu sa alergény poľahky dostanú na človeka. Keďže alergizujúce častice zo zvierat sú mikroskopické, ľahko sa prenášajú aj vzduchom a dostanú do dýchacích ciest.

Navyše, domáce zvieratá mávajú šupinatú kožu, ktorá zvykne trpieť ekzémami a tvorbou lupín. Tie môžu rovnako pôsobiť na človeka alergicky. Preto nie je prekvapením, že aj bezsrsrté plemená mačiek a psov dokážu spôsobovať tieto problémy. A aby toho nebolo dosť, zviera môže priniesť domov na svojej srsti aj spóry plesní a iné vonkajšie alergény.

Ktoré zvieratá sú „najalergizujúcejšie“?

Na prvom mieste sú mačky. Nasledujú psy, najmä pre ich rozšírenosť. V podstate ale každé zviera dokáže u človeka vyvolať alergickú reakciu. Perie papagájov a všeobecne vtákov je tiež častou príčinou alergických reakcií. U menších malých zvierat ako myši, pieskomily a morčatá, je zas najsilnejším alergénom moč. Ten prenikne napríklad do gauču či postele a po uschnutí sa alergény z neho šíria vzduchom.

Väčšina ľudí s alergiou na mačku reaguje na proteín na mačacej koži s názvom Fel d 1. Na rozdiel od iných proteínov jeho molekuly majú špecifickú veľkosť a tvar, ktoré uľahčujú prienik do dýchacích ciest. Fel d 1 proteín je tiež veľmi lepkavý, ľahko priľne a dlho zostáva na ľudskej koži a oblečení. Bol dokonca nájdený aj na miestach, kde nežijú žiadne mačky – napríklad v Arktíde. Zaujímavosťou je, že kocúr produkuje viac tohto proteínu než samica.

Ako rozšírené sú alergie na domáce zvieratá?

Ide o druhú najčastejšiu príčinu alergických reakcií u ľudí. Odhaduje sa, že 10 % až 15 % z celej populácie môže byť alergických na zvieratá. Na najčastejšiu alergiu na mačacie proteíny reaguje jedno zo siedmich detí vo veku 6 až 19 rokov. Na pozore sa musia mať nielen alergici, ale aj astmatici. Asi 1 z 2 dospelých ľudí s astmou má v tomto ochorení alergickú zložku, a teda aj alergie na zvieratá.

Športujeme s astmou alebo alergiou

Aké sú príznaky zvieracej alergie?

Príznaky alergie sa objavia pomerne rýchlo po kontakte so zvieraťom. Taktiež môžu pretrvávať dlho po prerušení kontaktu so zvieraťom. Alergény totiž zostávajú vo vzduchu, na nábytku alebo odeve. K typickým prejavom alergie patrí:

 • kýchanie,
 • svrbenie a slzenie očí,
 • nádcha,
 • dráždenie na (suchý) kašeľ,
 • svrbenie kože alebo žihľavka.

U astmatikov môžu domáci maznáčikovia vyvolať symptómy ako sipot, ťažkosti s dýchaním alebo tieseň na hrudi.

Ako potvrdíme diagnózu alergie na zviera?

Najlepším spôsobom, ako diagnostikovať toto ochorenie je pri uvedených príznakoch navštíviť alergiológa-imunológa a nechať si spraviť test.

Liečba a prevencia alergie na domáce zvieratá

Antihistaminiká a ďalšie protialergické liečivá môžu pomôcť zmierniť symptómy, najmä v prípade slabšej alergie. Avšak nie sú v tomto prípade ideálne na dlhodobú liečbu. Ak vám lekár potvrdí zvieraciu alergiu, skonzultujte s ním ďalší postup. Pravdepodobne vám pri silnej alergii odporučí nájsť pre zvieratko nový domov, keďže pravidelné vystavenie voči alergénom môže viesť k vzniku astmy. Pri slabšej a stredne silnej alergii zas odporučí absolvovať špecifickú imunoterapiu.

Ide o podávanie alergénu v malých množstvách injekciou, čo sa ukazuje ako pomerne efektívna forma dlhodobej liečby. Dávka alergénu sa v pravidelných intervaloch zvyšuje (zvyčajne týždne až mesiace). Nevýhodou imunoterapie je ale časová náročnosť a istá miera zdravotného rizika. Samozrejme máme k dispozícii aj ďalšie – pomocné – spôsoby, ako minimalizovať príznaky alergie na domácu zver:

 • Neobjímajte a nebozkávajte domáce zvieratá, ak ste na ne alergickí. Nenechajte sa nimi olizovať.
 • Udržiavajte domáce zvieratá mimo vašej spálne.
 • Dajte preč z bytu čalúnený nábytok, koberce a závesy.
 • Po hre s domácim miláčikom si vždy umyte ruky a opláchnite tvár.
 • Požiadajte niekoho, kto netrpí touto alergiou, aby pravidelne zviera vykefoval vonku.
 • Kúpte si vysávač s HEPA filtrom, ktorý často vymieňajte.
 • Veľmi užitočné môžu byť čističky vzduchu s HEPA filtrom.
 • Nefajčite a udržujte byt bez cigaretového dymu. Ten zásadne zhoršuje alergické prejavy a vysušuje sliznice dýchacích ciest.
 • Utierajte psom a mačkám po návrate z vonkajšieho pobytu srsť mokrou handrou.
 • Často perte zvieracie pelechy.
 • Vakcína na mačaciu alergiu zatiaľ neexistuje, ale pracuje sa na nej.

Kontakt malých detí so zvieratami môže znižovať riziko alergie

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Clinical & Experimental Allergy vystavovanie dojčiat domácim zvieratám počas prvého roka ich života zvyšuje potenciálnu ochranu pred budúcimi alergiami. U dojčiat, ktoré žili v domácnostiach s mačkami je riziko budúcich alergií znížené asi o 48 % oproti bežnej populácii. Nejde ale o konečné závery, výskum musí pokračovať.

<--Späť na Články
Atopický ekzém a leto
Veľké letné horúčavy, potenie, návšteva kúpalísk či striedanie pobytu na ostrom slnku a v klimatizovaných miestnostiach môžu mať veľmi nepríjemné následky na pokožku trpiacu atopickým ekzémom. Pacienti s týmto kožným ochorením by v lete mali viac ako inokedy dbať na opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť alebo zmierniť zhoršenie jeho príznakov.
Viac informácií...
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
V súčasnom období sa takmer dennodenne stretávame s pojmom zdravý životný štýl. Nárast civilizačných chorôb nás núti zamýšľať sa nad zdravím viac ako kedysi. Kladieme veľký dôraz na kúpu zdravých potravín plných vitamínov, radíme do svojho života pravidelný pohyb, odstraňujeme zlozvyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, chodíme na preventívne prehliadky. Mnohí však pritom zabúdame na dôležitú súčasť zdravia. Na našu pokožku. V aktuálnom letnom období, kedy ju vystavujeme slnečnému žiareniu je starostlivosť o kožu viac ako potrebná.
Viac informácií...
Kedy začať cvičiť po užívaní antibiotík?
Antibiotiká sú látky, ktoré boli pôvodne získané ako prírodné produkty mikroorganizmov, ale teraz sú väčšinou pripravované chemickou syntézou alebo chemickou modifikáciou. Antibiotiká dokážu zničiť, prípadne spomaliť rast iných mikroorganizmov. Športovanie počas a po užívaní antibiotík má svoje jasné limity.
Viac informácií...